
Każdy właściciel psa staje kiedyś przed wyborem, czy wysterylizować bądź wykastrować swojego pupila. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli nie prowadzimy hodowli i nie zamierzamy rozmnażać psów. Gdy nasze zwierzę kontaktuje się z innymi przedstawicielami swojego gatunku, najprawdopodobniej albo zajdzie w ciążę albo zostanie ojcem. Jeżeli nie planujemy więc wychowywania kolejnych psów, z pewnością powinniśmy zdecydować się na zabieg trwałego pozbawienia płodności naszego zwierzaka. Sterylizacja u suczki polega na wycięciu macicy i jajników, zaś kastracja u psa oznacza usunięcie jąder. Zabiegi takie mogą być przeprowadzane jedynie w gabinetach weterynarzy i są bezpieczne dla zdrowia naszych pupili. Suczkę możemy wysterylizować już od 3 miesiąca życia, zaś psa od 7 miesiąca, jednak lekarz weterynarii musi sprawdzić, czy zwierzę jest wystarczająco rozwinięte i zdrowe. Wcześnie wykonany zabieg zmniejsza ryzyko komplikacji, gdyż młode zwierzęta szybko dojdą do siebie. Warto wiedzieć również, że każda ciąża oraz poród osłabiają suczkę, więc sterylizacja jest korzystna również dla jej zdrowia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz